Merhabalar,

6-7 tane kiti hidrometre olmadan kurduktan sonra artık bu iş böyle olmaz diyerek kendime bir tane hidrometre aldım.

Hidrometrem kiti kurduktan sonra geldiği için OG ölçümlemesi yapamadım. Bu süreçte aradan 2 hafta geçti ve madem OG alamadım bare FG ye bakayım diye musluktan şırayı aldım ve ölçümleme yaptım ve bu ölçümleme sonucunda 1030 a yakın bir değer okudum ve bu beni maalesef biraz üzdü ve biraz kıllandırdı o yüzden şu hidrometreyi 20 derece çeşme suyuynda denemek istedim.

Ve çeşme suyunda ölçüm 1015-1016 gibi bir değer çıktı.

Anlaşılan benim hidrometrenin içerisindeki ölçüm kağıgı biraz aşağıya kaymış gibi.

Sizce okuduğum FG değeri olan 1030 dan eksi 15 çıkararak gerçek FG değerine ulaşabilir miyim?

Başka yorumlarınız olursa sevinirim.

Sağlıklı günler dilerim

Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ilvolpino

Normalde çeşme suyunda değeri 1.000 okumanız gerek bir de içme suyu ile deneyin ama eğer sonuç aynıysa hidrometreniz yanlış okuyor yani tam 15 çıkarın okuyun diyemem yeni hidrometre daha sağlıklı olur. Bira işlem adımlarını doğru yaptıysanız tavsiyem 2 hafta fermantasyon sonunda şişeleyin.

eren.c.

Merhabalar ,
Ölçüm alırken hava kilidiniz takılımıydı,aslında arkadaşlar kovadan ölçüm alırken hava kilidinin takılı olması ne kadar fark yaratır görüşleriniz nelerdir.

ilvolpino

Merhaba çok fark yaratacağını düşünmüyorum takılı olmasının tabii kovadan direk çıkan genç bira biraz gazlı olur gaz gittikçe hafif bir oynama yapabilir. Ama bence FG ölçümünde genç biranın sıcaklığı daha önemli bir faktör