Uzun süredir evde hazır kitler kullanarak bira yapıyorum. Fakat son zamanlarda kitlere ulaşmak biraz zorlaştı bende kendi biramı yapmaya başlamalıyım diye düşünüyorum. Fakat bu konuda tam olarak neler almam gerektiğini bilmiyorum. Arpa maya vs. Yorumlarda göz gezdirdim ve bana örnek olabilecek bir liste paylaşamı bulamadım belkide gözden kaçırdım bilemiyorum. Yapmam ve almam gereken listeyi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Subscribe
Bildir
guest
7 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ilvolpino

Merhaba bu tarz bir liste bulamayabilirsiniz, sevdiğiniz bira türlerini seçip reçetelerdeki malzemeleri toparlayabilirsiniz

Antipanik

Merhaba herkese, Ben forumbira ya dün üye oldum. Buraya üye olma nedenim, kuralları olan, denetlenen bir forum olması. Bu seviyeli bir ortam ve daha kaliteli bilgi demektir. Yaklaşık toplam 3 yıllık ev biracılığımda önce kit ile başladım. Bunun son 2,5 yılı tam tahıl yaptım. Başlangıçta kazan, soğutma spirali, malt torbası ile bu işi yapmaya çalıştım. Zorluk ve malzeme çokluğu makine alımına itti beni. Ve son 2 yıl makine kullandım. Sorunuza cevap önerim: 1) Kitten bira yapım malzemeleri 2) Malt değirmeni 3 Bira makinesi 4) Yağmurlama suyu ısıtmak için 17-20 lt hacimli tencere. Bu 4 ekipman ile tam tahıl yaparsınız. Reçeteye… Read more »

acarugur

Merhaba bende şimdi üye oldum ve hemen foruma attım kendimi şarap ve alkol distilasyonu sonrasında bira yapmanın daha başka bir mutluluk olduğuna karar vermemden sonra hemen ekipman yapmaya başladım (hemen 3 yıldır) nihayet bitti sayılır umarım bu yaz kendi ürettiğim biraları tadıyor olacağım.Tabi sizlerin yardımlarıyla burada çok şey tartışmayı düşünüyorum.
İlk sormak istediğim şey benim en önemli eksiğim “Pompa” Herms sistemim var iki adet pompaya ihtiyacım var fiyat performans ne tavsiye edersiniz.

ilvolpino

Pompa konusunda hacminizi bilmiyorum ancak ben Çin’den almıştım pompayı daha endüstriyel bir uygulanır varsa 3 kafadarın videosu vardı ama eminim görmüşsünüzdür

acarugur

teşekkür ederim…bahsettiğiniz videoyu izlemiştim oradan yola çıkarak başladım tüm ekipmana ancak o pompalar şu anda çinden adet başına 700 tl gibi bir fiyata geliyor.1400 tl bütçemi biraz aşıyor doğrusu.Kombi pompalarını inceliyorum bronz modelleri var sıcağa dayanıklı. Benim kazanlarım 45 lt fermanterim 30Lt hepsi paslanmaz ayrıca digital kontrollü soğutucum var 2 adet 30 lt fermanter sığıyor içine.

kombi pompası deneten var mı acaba olur mu?

ilvolpino

Ben şahsen ev biracısı olduğum için 20 litre maksimum çalışıyorum konuyu aslında Zafer Doğan’la konuşsanız iyi olur o araştırma yapmıştır diye düşünüyorum

http://www.birazbira.com/bira-malzemeleri-ve-ekipmanlari-icin-alisveris-siteleri/

Kendisine direk yazabilirsiniz face’den burada üye değil ne yazık ki ama buradan geldiğinizi söylerseniz destek olur

acarugur

Çok teşekkür ederim